
6pc Project X 7.0 TX Flex Iron Shaft Set 5-PW .355" Taper Tip #503690
| Brand: | Project X |
| Model: | Project X |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8.5/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ some small nicks & scuffs to the finish & labels. The tips are free of damage, & the grips are in great shape. |
| Shaft Grouping: | Iron Shaft |
| Shaft Material: | Steel |
| Shaft Weight: | 130g |
| Flex: | Tour Extra Stiff |
| Shaft Description: | 5-PW Set make-up, 37.75"-34.75" lengths, .355" Taper Tip |
| Kickpoint: | High |
| Launch: | Low |
| Spin: | Low |
| Tip Diameter: | .355" |
| Grip: | True Temper Icon Midsize |
| Set Makeup: | 5-PW |
| Number of Items in Set: | 6 |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 503690 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand: | Project X |
| Model: | Project X |
| Condition: | Used |
| Condition Grade: | 8.5/10 |
| Condition Notes: | Great condition w/ some small nicks & scuffs to the finish & labels. The tips are free of damage, & the grips are in great shape. |
| Shaft Grouping: | Iron Shaft |
| Shaft Material: | Steel |
| Shaft Weight: | 130g |
| Flex: | Tour Extra Stiff |
| Shaft Description: | 5-PW Set make-up, 37.75"-34.75" lengths, .355" Taper Tip |
| Kickpoint: | High |
| Launch: | Low |
| Spin: | Low |
| Tip Diameter: | .355" |
| Grip: | True Temper Icon Midsize |
| Set Makeup: | 5-PW |
| Number of Items in Set: | 6 |
| Grade: | Store Line |
| SKU: | 503690 |
























